עשב חיטה

התרשמות אישית:
הרבה מאוד שנים שמעתי על עשב חיטה, אבל לא שתיתי אותו בעצמי, כלומר ניסיתי וכמובן לא היה ממש טעים. גם כשהכנסתי אותו פעם ראשונה למסעדה, והיה לנו עשב בלי סוף (כי היה לי חוזה למכונה פלוס מינימום אספקה ומכרנו פחות מהמינימום) המשכתי לשתות קפה, והרבה, וכן גם שייקים ירוקים.

העניין שלי בעשב חיטה רק התעורר שוב בקיץ 2012, כי אז, לגמרי במקרה, נתקלתי באינטרנט בכתבה על השפעה החיובית של עשב חיטה על בעלי חיים, והיה לי חתול אחד אהוב (בשם מקסי, הוא נהג לישון איתי רוב עונות השנה בחיבוק, גם מתי שהיה לו כבר די חם בקיץ), ומקסי ירד במשקל, ועשינו לו טיפולי שיניים ובדיקת דם, והבעיה היתה כנראה בשיניים, כי הוא כן אכל אוכל רטוב אבל לא מזון יבש.

הבאתי לו מהמסעדה עשב חיטה, ולהפתעתי המוחלטת, הוא שתה אותו, כלומר הבאתי גם מזרק מזון כדי להזריק לו את זה לפה, אבל הוא שתה את זה, ויום או יומיים אחרי זה עוד פעם. ובאופן מפליא, שבוע אחרי זה הוא שב לאכול מזון יבש, וחזר להיות חתול שמנמן ג’נג’י לבן.

(קצת פחות משנה אחרי זה נחש או עקרב הכריעו אותו בגינה שלי במרכז תל אביב. חיפשתי אותו בהרבה מקומות דרך קריאה, אבל הוא היה כנראה בתרדמת, ולא היה יכול לענות, וגסס כמה מטרים מתחת שיח ליד חדר השינה. העומס היה גדול עלי, בהרבה, סניף חיפה נפתח זמן קצר לפני כן, והחיפושים הרשלניים שלי עלו במותו. שכנים מהבניין ליד מצאו אותו, והתקשרו אלי (היה לו תג עם מס’ הטלפון על הרצועה), ושהגעתי, גופו עדיין היה חם, אבל הוא כבר נפטר. הוא עדיין חסר לי מאוד.)

בכל מקרה, לא רק למקסי היו בעיות שיניים, אלא גם לי, אולי כי ב-21 שנים פה לא הלכתי לרופא שיניים, אבל בטוח בעיקר בגלל כמויות הגדולות של קפה ממותק ששתיתי במשך היום, ולצער במשך השנים (העבודה במסעדה תמיד לחוצה, אז קפה מרגיעה ונותן להתרכז.) התווספה שתייה של שייקים ירוקים, שזה אמנם בריא, לפחות החלק הירוק שלהם, אבל בלי פעילות גופנית מספקת יתפתחו בעיות שיניים עם השנים, וזה כמובן בגלל סוכר הפירות בתוך השייקים.

בקיצור, התחלתי לשתות, וא’, הסתבר, שבכל מקרה מומלץ להשאיר את הלגימה בתוך חלל הפה לכמה דקות, כי אז הוא מתעכל יותר טוב (והסיכון להקאות מופחת בהרבה), וב’, זה לגמרי עובד עד היום, כלומר המשכתי לשתות עשב חיטה (לצד הקפה), ולפחות לשיניים זה עזר. הסיבה היא שגם השיניים הם חומר אורגני, וכן ניתן לעזור להם, וכנראה כמות המינרלים הגבוה בתוך העשב מועיל לצורך זה.

אבל, זה לא היה הדבר היחיד, ויתכן לו רק הייתי מרגיש השפעה על השיניים, הייתי מוותר, כי עשב חיטה אמנם בריא, אבל כן צריכים כחצי שנה לפחות (אכן חצי שנה, לפחות אצלי) של שתייה יום יומית כדי להתרגל לטעם, אבל קרה עוד משהו.

מה שהרגשתי באופן ברור אחרי כחודש של שתייה (בכמות של שוט עד שתיים ביום), היה עלייה משמעותית בכושר הריצה שלי, כלומר רצתי הרבה כל החיים, זה מאוד עזר לי, בעיקר מרגיע אותי. יתכן זה התחיל עם הבעיות במשפחה (הלא קשורות אלי, אמי ז”ל לא הסתדרה עם אבי, ודי היתה בדיכאון מתמיד), ואין לי הסבר ממש למה, אולי כי אחרי סיום התיכון ירדו אימוני הכושר בבית הספר, אבל כלומר שיחקנו, קצת התעמלנו, אבל לא יותר מדי), ומתישהו היה לי קושי אמיתי לישון. הרבה דברים לא עזרו, ריצה עזר. ומאז אני רץ, למעט שני שירותים צבאיים (חצי שנה באוסטריה, חצי שנה פה), מילויים ותקופה של ארבע שנים שהייתי ביחד עם גרושתי, ואז כנראה הייתי רגוע ולא הרגשתי צורך בריצה.

נפרדנו (באשמתי, ואני עדיין מצטער על זה), ואולי חוסר ביטחון (אני לבד פה), אולי מתח נפשי (אבל כבר די התנתקתי מהמצב של אמא ואבא, שלא יכולתי לפתור או להיות מועיל, וביקרתי אותם פעם בחצי שנה ליום), אולי הרצון להיות פחות לבד, בכל מקרה, יוגה או מדיטציה לעולם לא ממש עבדו עבורי, וריצות ממושכות כן. א’, כמובן עם הזמן אין ממש מאמץ בזה, ואתה פשוט רץ, ואם אכלת נכון לפני כן אז גם שעתיים עוברים בלי בעיה. ב’, זה מסדר, ומרגיעה. באוסטריה, בשיעורי הספרות, היה לנו ספר בתוך רשימת החובה לקריאה, והוא די טוב, “בדידותו של האצן למרחקים ארוכים”, ויתכן הוא דומה לספר הקאלט פה “זן ואומנות אחזקת האופנוע”, בכל מקרה גם הוא מתאר את הפעילות המדידטיבית והמרגיע של ריצה, כלומר אנחנו אולי חושבים כל הזמן, אבל בזמן ריצה ממושך בלי ספק יותר ברור.

וריצות אלה הם די קבועות אצלי, בדרך כלל בים על שפת החול (היה לי פעם תאונת סקי (שבר בפיקה של הברך, ואמנם הכל החלים, אבל אחרי שנים רבות של ריצה על אספלט, התחלתי להרגיש ברך ימין אחרי ריצות ממושכות, ולרוץ על חול, לפחות בחלק הגדול של הריצה, היתה הפתרון).

אבל, בהקשר של עשב חיטה, הוא ממש נתן לי כוח, כלומר רצתי יותר מהר ויותר זמן, גם אם אכלתי פחות (נבטי עדשים או פשתן), כלומר איכשהו העשב אכן נותן כח (יתכן ונקלט יותר חמצן בתוך הדם).

בנוסף, עלותו די נמוכה עד מאוד. מכונה חשמלית ניתן לקנות ב-1150 ש”ח (למשל בעדן טבע מרקט), וחבילת עשב עולה 12 ש”ח לכל היותר, ומחזיק ל-3.5 שוטים (תלוי באיזו עונה, בחורף ואביב החבילות יותר גדולות).

ניתן לקרוא באינטרנט הרבה על עשב חיטה, תכליתו שהוא הופך את הגוף ליותר בסיסי, וזה מאוד מועיל תמיד, אבל במיוחד אם אתם חולים.

אבא של גרושתי חולה הסרטן שותה באופן קבוע כבר שנתיים, ונראה שזה עוזר לו.

אבל, המאמרים יסבירו לכם, רק עשב חיטה’ בלי שינוי לטובה בתזונה לא יעזרו משמעותית (פרט לטיפול בשיניים). מעבר לטבעונאות מתבקשת, ויעזור לכל אחד שרוצה לעזור לעצמו.

ולגבי עשב חיטה לבעלי חיים, ההצלחה שהיה לי עם מקסי ז”ל היה חד פעמי, כל יתר חתוליh, כולל חתולה בת 17 שנפyרה לא מזמן מחוסר תפקוד כליות נלחמה – בעשב vחיטה. עם מזרק מזון ניסיתי להזריק לה, ללא הצלחה. לצערי יש לי עוד חתול, בן 7, עם אותה הבעיה, רק שיהיה עוד איתי לכמה זמן, כי הסימפטומים רק הופיעו לפני חודשיים. גם אצלו מאוד קשה להכניס לו את המיץ, והבעיה אצלי שהם יוצאים חופשי אל הגינה, ואם אני מגזים עם הנסיונות שלי, אז החתול שומר מרחק, ובחורף זה גם לא הרעיון הכי טוב. בקיצור, קשה.